Home Piwo Skoro miało się siłę przynieść pełne

Skoro miało się siłę przynieść pełne

by Michał


to tym bardziej ma się siłę odnieść puste

O czym mowa? Oczywiście o opakowaniach w których transportujemy piwo. Praw fizyki się nie zmieni, więc siłą rzeczy opakowanie pozbawione interesującego nas wypełnienia jest zdecydowanie (przynajmniej w tym przypadku) lżejsze. Logicznym jest więc, że odnieść też jest je łatwiej.

Wpis jest kontynuacją współpracy z firmą Rekopol oraz Kompanią Piwowarską S.A.

Jakiś czas temu rozgorzała publiczna dyskusja, wychodząca daleko poza świat piwa rzemieślniczego, odnośnie spożywania piwa w miejscach publicznych. Powodem oczywiście były Bulwary Wiślane oraz poszczególne wyroki sądów. O ile w zawiłości prawne nie zamierzam się wdawać, opisywali już to koledzy zdecydowanie bardziej znający temat od tej strony, tak z przyczyn oczywistych bardziej interesuje mnie kwestia praktyczna tegoż „spożywania”. Konkretnie – nie jestem w stanie pojąć, jak można zostawić za sobą taki śmietnik.

Fot. Arkadiusz Ziółek/Zdjęcia Warszawy/Facebook

Super jest korzystać z wolności, ale jak to już jest – wolność jednego człowieka jest ograniczana wolnością drugiego. W tym wypadku wolnością od oglądania takiego syfu i słuchania jak to „piwosze” są absolutnie nieodpowiedzialni a sama kultura piwa to pusty slogan.

Oczywiście – infrastruktura mogła nie być przygotowana na taki najazd. Jednak nie jest to żaden argument, obowiązują pewne normy cywilizacyjne. A już zwłaszcza nas, wielokrotnie widziałem butelki piwa rzemieślniczego walające się po ulicach. Raz jeszcze zajrzę zatem do swojej pracy inżynierskiej: „Uszkodzone i stłuczone butelki są przechowywane w pojemnikach, a następnie oddawane hutom do powtórnego przetopu. Puste puszki bardzo łatwo uszkodzić. Dlatego wszystkie puszki, które zostaną uszkodzone po trafieniu do browaru, a przed rozlaniem do nich piwa, są zbierane w pojemnikach, a następnie oddawane do powtórnego użycia. Poddać recyklingowi można zarówno puszki aluminiowe, jak i stalowe. Dodatkowo, sam proces recyklingu nie ma praktycznie żadnego wpływu na właściwości aluminium, dzięki czemu możliwe jest jego wielokrotne użycie.”. Czyli nawet jeżeli butelka nie jest zwrotna, to po to jest stłuczka szklana aby z niej korzystać. Ba, nawet kapsel da się wykorzystać ponownie. Jednak zasoby ziemskie są siłą rzeczy ograniczone i musimy mieć to na względzie.

Pamiętajmy, że kultura piwna to nie tylko mówienie o piwie. Oczywiście, że biegu rzeki kijem nie zmienimy. Jednym. Ale już nawet bobry były w stanie wykombinować, że wystarczająco dużo tych kijów jest w stanie zdziałać cuda. Im więcej pozytywnych przykładów, im więcej propagowania odpowiedzialnych zachowań, tym lepszy skutek. Czego nam wszystkim życzę, bo całkiem przyjemnie jest popatrzeć na czyste ulice czy poza miejskie pejzaże.

 

Może Ci się również spodobać

Cześć! Moja strona używa ciasteczek w celu bezproblemowego jej działania. Podejrzewam, że nie jest to dla Ciebie problemem, natomiast w każdej chwili możesz je wyłączyć z poziomu przeglądarki. Akceptuję Więcej informacji