Home Destylaty [PIWNA MIKSOLOGIA] Piwne Negroni na Negroni Week 2023

[PIWNA MIKSOLOGIA] Piwne Negroni na Negroni Week 2023

by Michał

W myśl nowej strategii by jednak publikować tutaj częściej, dla zwykłej przyjemności z dzielenia się wiedzą, i nie wszystkie wpisy musiały być mocno rozwinięte – dzisiaj w związku z Negroni Week 2023 dwa szybkie przepisy na piwne twisty tego (zasłużenie) klasycznego koktajlu.

Skąd pomysł? Co dwa tygodnie prowadzę zajęcia w warszawskiej Międzynarodowej Szkole Barmanów i Sommelierów właśnie z piwnej miksologii. I nie będę ukrywał – specjalnie wybrałem się po Grodziskie w ramach zakupów przedwarsztatowych. Staram się rotować piwami na zajęciach (zazwyczaj w ramach konkretnego gatunku) aby za każdym razem było coś nowego. Po pierwsze pomaga to nie wpaść w rutynę, a po drugie (ważniejsze) moje zajęcia polegają na pracy koncepcyjnej. Kursanci mają nauczyć się pracy na smakach i aromatach przy budowaniu drinków i koktajli piwnych.

I w ramach zadania „robimy dwa piwne Negroni” opracowaliśmy takie oto propozycje:

Grodziskie Smoky Negroni

Skład:

  • 40 ml Grodziskie
  • 30 ml Gin
  • 10 ml Campari

Możemy całość zbudować bezpośrednio w szkle. W ramach przybrania zest z pomarańczy.

Porter Negroni

Skład:

  • 40 ml Komes Porter
  • 30 ml Woodford Reserve Rye
  • 20 ml Cynar

Podobnie jak w poprzednim przypadku – budujemy w szkle. Również w ramach garniszu można przygotować zest z pomarańczy.

Dlaczego składniki nie są w tradycyjnej proporcji 30/30/30? Pamiętajmy, że Negroni jest (tak jak i inne koktajle) pewnego rodzaju koncepcją smakową. Jeżeli zamieniamy składniki na inne to warto sprawdzić czy kurczowe trzymanie się oryginalnego przepisu pod kątem ilości dodawanych składników ma sens. Jeżeli całość spina się sensorycznie, każdy ze składników gra swoją równoważną rolę – mamy sukces.

Wybaczcie przy okazji zdjęcia zrobione kalkulatorem i brak standardowego opisu sensorycznego – ot, dzielę się tym co wymyśliliśmy we wtorek :) Smacznego!

Może Ci się również spodobać

Cześć! Moja strona używa ciasteczek w celu bezproblemowego jej działania. Podejrzewam, że nie jest to dla Ciebie problemem, natomiast w każdej chwili możesz je wyłączyć z poziomu przeglądarki. Akceptuję Więcej informacji