Skoro zaczynam nową serię to można i z przytupem
Składniki
Białko:
- cztery piersi z kurczaka
- sól
Panierka część 1:
- 500g uniwersalnej mąki
- 15g soli
Panierka część 2:
- 500ml maślanki
- 2 duże jajka
- sos Worcestershire
- sos pikantny/ostry wg uznania
- 2 łyżki zalewy z ogórków konserwowych
Zalewa olejowo-przyprawowa:
- szklanka gorącego oleju po smażeniu
- 25g Cayenne
- 10g granulowanego czosnku
- 10g słodkiej papryki
- 10g papryki wędzonej #1
- 10g papryki wędzonej #2
- 10g papryki wędzonej #3
- 10g cynamonu
- 15g imbiru
- 10g soli
- 25g cukru Muscovado
Olej:
- w zależności od naszego garnka, 2 litry w górę
Instrukcja przygotowania
Zacznijmy od panierki
Mąkę przesiewamy do miski/plastikowego pojemnika, zasypujemy solą i mieszamy. Do drugiej miski/pojemnika wlewamy maślankę, roztrzepane w szklance dwa jajka, kilka chlustów sosu Worcestershire, zalewę z ogórków oraz ostry sos wg uznania. Zależy czy robimy dla siebie, czy jednak dla większej ilości osób i nie chcemy nikogo zabić. Z lżejszego kalibru bardzo dobrze pasuje Tabasco Chipotle.
Kurak
Rozdzielamy piersi, myjemy, pozbywamy się twardszych włókien. Ja dzielę pierś po skosie w połowie na dwie części. I dla takiej wielkości mięsa przewidziałem czas smażenia. Posypujemy solą.
Panierowanie
Trzy protipy:
#1 - jedna ręka na "mokre", druga na "suche"
#2 - warto użyć rękawiczek, zwłaszcza jeżeli maślanka jest balistyczna po dodaniu sosu
#3 - kratka do suszenia to jedno z bardziej potrzebnych utensyliów w kuchni
To teraz po kolei bierzemy kuraka, nurzamy w mące, wrzucamy do maślanki. Sprawdzamy czy jest równo pokryty mokrym i z powrotem do mąki. Znowu - wszystko ma być ładnie pokryte panierką i wyglądać jak na zdjęciu powyżej. Odkładamy na kratkę.
W tak zwanym międzyczasie rozgrzewamy olej do 160 stopni. I tutaj ważna uwaga - rzeczywiście te 150-160 stopni Celsjusza robi robotę. Powyżej zbyt szybko spali się Wam panierka. Poniżej będzie gąbczasta. Zależy nam na przepięknej chrupkości. O takiej:
Weźcie pod uwagę, że będziecie musieli się bawić palnikiem, żeby utrzymać odpowiednią temperaturę. U mnie na kuchence indukcyjnej i 3-4 porcjach smażonych jednocześnie zakres wahał się od 4 do 7 na 9. Dodatkowo warto rozgrzewać olej wolniej, jako że ma pewną bezwładność temperaturową. Sam robię to w ten sposób, że rozgrzewam na 5 do 160 stopni, wrzucam 3-4 porcje i podnoszę do 7. Wtedy nie spada poniżej 150, a w momencie jak się zacznie podnosić temperatura to zmniejszam indukcję. Będziecie musieli sami to ogarnąć na swoim sprzęcie.
Po tych 16-18 minutach, jak panierka będzie koloru jak na zdjęciu powyżej, wyciągamy kawałki na kratkę i pozwalamy im chwilę odpocząć.
Ale zaraz, co z przyprawami? Wsypujemy do rondla, sprawdzamy czy cukier jest dobrze rozbity i zalewamy gorącym olejem. Mieszamy. Następnie zalewamy kawałki kurczaka. I gotowe.
Co dalej z nimi zrobimy to już zależy tylko od nas. Można zjeść w takiej postaci. Można kilka godzin wcześniej zrobić kapitalne bułki hamburgerowe wg przepisu Tomka Czajkowskiego.
A jeżeli mamy keksówkę to i z tego przepisu zrobi się świetny chleb tostowy. I wtedy dolną część również zalewamy olejem z przyprawami, na to kurczak, pokrojony ogórek konserwowy, papryczki jeżeli mamy takie życzenie, druga część bułki/tostu i mamy elegancką kanapkę. W słynnym Hattie B's wygląda to tak:
Tam po lewej stronie kadru w tle to kolejka do knajpy. Tak na jakieś 2h czekania. Nie żałuję niczego.
Uwagi
Dalsze uwagi: Mięso - ja użyłem piersi z kurczaka, ale równie dobrze można użyć mięso z ud i podudzi. Zależy co wolicie. Przyprawy - generalnie używa się jednego rodzaju papryki wędzonej, ale jako, że miałem pod ręką 3 różne to czemu nie. Aktualnie bez większego problemu kupicie zarówno wędzoną węgierską jak i hiszpańską. Za chipotle może być trzeba trochę więcej pochodzić. Imbir i cynamon to już mój pomysł, ale doskonale pasowały. Można jak najbardziej bez, ale polecam spróbować chociaż z samym cynamonem.